Průvodní dopis

Před třemi lety jsme a manželem přijali do pěstounské péče děvčátko s těžkým postižením. Seznámení s dětmi v ústavní péči nás přimělo na víkendy nabídnout domov dalšímu hendikepovanému dítěti. Rodiny se svými vlastními dětmi nám při náročné péči hodně pomohly svými cennými radami. Časté setkávání rodin nás přivedlo na nápad založit občanské sdružení Nová rodina.

Toto sdružení se věnuje rodinám se zdravotně znevýhodněnými dětmi. Na společných akcích a výletech si přátelskou formou vyměňujeme své zkušenosti. Chtěli bychom ukázat, že i přes všechny obtíže mohou vést plnohodnotný život.

Na důkaz toho, že jsou naše děti opravdu krásné, jsme se rozhodli vytvořit kalendář, kde fotograf Patrik Uhlíř boří mýty o hendikepovaných dětech. Někdo má vadu malou, že o ní ví jen on sám, jiný má podstatně větší, přesto každý máme své bohatství, své kouzlo osobnosti. Při focení se děti dostávají do situací, kdy se jejich nesplnitelné sny stávají skutečností. Prožité chvíle před objektivem jsou pro děti výjimečným zážitkem.

Výtěžek z kalendáře nám pomůže uhradit nemalé výdaje na pobyt u moře pro děti z kalendáře a jejich rodiny v italském lázeňském městečku Grado. Každá rodina bude mít svého asistenta. To znamená nejen dovolená pro děti, ale také pro rodiče.

Největší podíl na realizaci projektu má fotograf Patrik Uhlíř. Dále nás potěšila ochota a spolupráce rodičů a jejich malých hrdinů.

 

Chtěli bychom změnit pohled společnosti na tyto děti a dát jim právo podílet se na své budoucnosti.

 

Věříme, že kalendář Vás přesvědčí.

Markéta Langerová
Předsedkyně sdružení Nová rodina
www.novarodina.cz